Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2019/20 w SP24

W dniu 21. stycznia naszą klasę 1C odwiedzili kominiarze. 
Wszyscy chcieliśmy dowiedzieć się „Czy kominiarz przynosi szczęście?”. Udało się nam ustalić, że mundur kominiarza ma zawsze 13 guzików i ta liczba jest szczęśliwa dla kominiarzy. Każdy z nas dotknął guzika, żeby złapać choć trochę tego szczęścia. Panowie opowiedzieli nam o swojej trudnej, ale bardzo potrzebnej pracy, pokazali najnowocześniejszy sprzęt, którym posługują się na co dzień i omówili  do czego służy. Dzieci zadawały trudne pytania, a panowie starali się im wszystko wyjaśnić.
Bardzo dziękujemy panu Sewerynowi Dominiakowi za wspólną lekcję i poświęcony nam czas.

Marta Pietrzak

22 stycznia 2020 r. w SP nr 17 w Kaliszu odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Zimowej. Celami konkursu było: rozwijanie talentów i wrażliwości muzycznej, propagowanie piosenek o tematyce zimowej oraz integracja uczniów z różnych szkół. Soliści wystąpili w trzech kategoriach wiekowych szkół podstawowych: klasy I, klasy II i klasy III. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Lena Grajek z kl. II B i Zofia Petlińska z kl. III B. Jako kryteria oceny jury przyjęło czystość i poprawność wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny. W każdej z kategorii zostało przyznane jedno wyróżnienie. Uczennica kl. II B Lena Grajek otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki „Zaśnieżone miasta”.

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów wokalnych.

Karina Kłysz

9 grudnia 2019 roku uczniowie klasy 5b wzięli udział w warsztatach teatralnych, które przeprowadził pan Marcin Trzęsowski. Aktor kaliskiego teatru opowiedział historię gmachu oraz wyjawił tajemnice związane z przygotowywaniem spektaklu. Uczestnicy spotkania poznali zakamarki teatru. Podczas zwiedzania zajrzeli tam, gdzie widzowie nie mają wstępu. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób aktorzy radzą sobie w trudnych i niespodziewanych sytuacjach na scenie i kto ich ratuje z opresji. W trakcie zajęć było sporo zabawy i mnóstwo śmiechu.

21 listopada odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski, na którym uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali wiersze o tematyce wojennej. Uczestnicy sięgnęli między innym po teksty K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego oraz T. Różewicza. Recytacja wzruszających utworów dostarczyła wielu emocji uczestnikom i jury, które, podkreślając wysoki poziom przygotowania wszystkich recytatorów, przyznało nagrody:

I miejsce - Antonina Długiewicz (Vd) Wiktoria Krych (VIa)
II miejsce - Julia Nowicka (Vd) Artem Rudyi (VIa)
III miejsce - Zuzanna Florczak (VIa) Marianna Koncewicz (VIc)

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

W dniu 04.12.2019 roku klasa IC SP 24, zakończyła swój udział w projekcie „Migające przedszkola, migające szkoły”. Projekt ten realizowany był w naszej szkole przez Fundację Pracownia Projektów Społecznych „Dobra Nadzieja” z Pleszewa ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Projekt „Migające przedszkola, migające szkoły” ma na celu kształtowanie otwartości i pozytywnego stosunku wobec specyficznego rodzaju niepełnosprawności jaką jest dysfunkcja słuchu oraz edukować i oswajać z osobami niesłyszącymi już najmłodszych. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym charakteryzuje ogromna wrażliwość, aktywność poznawcza i ciekawość świata, a przede wszystkim ufność i otwartość na potrzeby innych.

[27.11.2019] Czytanie wierszy Jana Brzechwy w klasach pierwszych okazało się strzałem w dziesiątkę.

Wprowadzanie pierwszaków w świat książek to wspaniałe przedsięwzięcie. A Jan Brzechwa w doskonały sposób to ułatwia. Większość jego utworów doskonale znana jest przez uczniów, więc mogli deklamować z pamięci większość z nich. A te mniej popularne wiersze zostały wysłuchane z uwagą i skupieniem. Ogłoszony konkurs plastyczny z nagrodami został przyjęty z entuzjazmem. Na kolejnym spotkaniu pierwszoklasiści będą mogli poznać swoich literackich rówieśników: Jacka, Wacka i Pankracka.

Dnia 25 listopada 2019r. uczniowie klasy 1 D spotkali się z panem Pawłem Kęszyckim, który jest z zamiłowania ornitologiem. Tematem naszego spotkania byli skrzydlaci przyjaciele. Pan Paweł, wspólnie z synem przygotowali prezentację multimedialną, w której omówili wybrane gatunki ptaków jakie możemy spotkać w naszej miejscowości, jak również w jaki sposób możemy im pomagać, nie tylko w okresie zimowym. Temat obrączkowania oraz migracji nie mógł pozostać ominięty. Dzieci z uwagą słuchały ciekawostek. Na zakończenie uczniowie przygotowali smakołyki dla ptaków, które zostały powieszone dookoła naszej szkoły.

„Czytanie jest bomba” to wspaniały sposób na poznanie literackich rówieśników z pierwszej klasy. Przygody , które spotykają trzech chłopców zawsze zakończone są morałem, więc pierwszoklasiści z 1 B słuchali ich z wielkim zainteresowaniem. Tym bardziej , że czasy w których żyjemy obecnie różnią się od rzeczywistości w której żyli bohaterowie przygód. Jednak wartości, którymi kierujemy się w życiu pozostały te same. Wspaniała książka Miry Jaworczakowej buduje w młodych czytelnikach zasady, które kształtują dobre wychowanie, charakter i wrażliwość na drugiego człowieka. Kolejne pierwsze klasy będą słuchały przygód Jacka, Wacka i Pankracka –a na zakończenie wspólne lepienie z plasteliny postaci z książki.

W dniu 19 listopada odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Kalisza w Tenisie Stołowym, uczennice klasy VI SP24  zajęły II, III i IV miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w turnieju drużynowym. 

Ewa Komorowska

14 października 2019 r. odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia tegorocznych pierwszoklasistów. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu - kalisz.naszemiasto.pl

[21.10.2019] Coraz więcej klas przystąpiło do innowacyjnego programu „Czytanie jest bomba”. W klasach pierwszych wspólne spotkanie na czytanie odbyło się w już w 1a, 1c, oraz 1d a także w II b i II c.

Klasa III c , która jako pierwsza wzięła udział w programie, wysłuchała w tym miesiącu pięknej baśni J.Ch. Andersena „Słowik”. Wychowawczyni klasy postarała się o to, aby dzieci mogły posłuchać tej pięknej historii przy śpiewie słowika, który towarzyszył przez cały czas czytania bajki. Wysłuchanie tej pięknej historii w tak przyjemnej atmosferze z pewnością zostanie na długo w pamięci trzecioklasistów.

Uprzejmie informujemy, że spotkania odbędą się w dniach 13 i 14 listopada 2019 roku zgodnie z poniższym harmonogramem.

1 października 2019 roku klasa 2b wybrała się na wycieczkę do Ostrowa Wielkopolskiego, aby jechać starodawnym pociągiem retro - stare, drewniane wagony ciągnięte przez prawdziwy parowóz. Była to akcja edukacyjna zorganizowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Koleje Wielkopolskie z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz kampanii wrześniowej pod nazwą Koleje Wolności 1939-2019. Uczniowie podczas przejazdu trasą Ostrów Wielkopolski – Kalisz mieli szansę uczestniczyć w specjalnej lekcji historii poprowadzonej przez osoby przebrane w mundury oraz stroje z 1939 r. Ich opowieści przybliżyły uczestnikom wiedzę o udziale Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat. Przejazd starą koleją oraz lekcja historii była doskonałą formą popularyzującą zainteresowanie przeszłością. Łączyła bowiem przyjemne z pożytecznym – przejażdżkę starodawnym pociągiem, naukę historii oraz wiedzę o dawnym transporcie. Uczniowie wrócili zadowoleni oraz pełni wrażeń.

[2.10.2019] Losy Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat.

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz kampanii wrześniowej. Z tej okazji Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieżnie przygotowało specjalną atrakcję o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym „Wielkopolanie w Kampanii Wrześniowej 1939 roku” Klasa 5B oraz 6A wraz z opiekunami: Teresą Pingot, Bernadetą Kasprzak, Moniką Polińską oraz Dariuszem Gwiazdą uczestniczyli w tej historycznej podróży.

Uprzejmie informujemy, że spotkania odbędą się w dniu 18 września 2019 roku zgodnie z poniższym harmonogramem.