Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

[15.04.2020]

Krok 1: Określcie źródło stresu
Nie możesz bagatelizować problemów dziecka, nawet jeśli wydają się tobie błahe. Podejdź do nich poważnie. Zdarza się, że nazwanie przyczyny już przynosi ulgę i obniża napięcie. Jeżeli jednak tak się nie dzieje – identyfikacja źródła stresu jest podstawą do podjęcia dalszych kroków.

Krok 2: Zastanówcie się wspólnie z dzieckiem nad rozwiązaniem problemu
Stres u dzieci pojawia się najczęściej jeśli nie potrafią znaleźć rozwiązania danego problemu lub rozwiązanie wydaje im się trudne i przerastające ich możliwości. Wiele dzieci zamiast stawiać czoła problemom po prostu liczy na to, że one znikną wraz z upływającym czasem. Ale zamiast tego małe problemy przeobrażają się w większe komplikacje, gdyż w porę nie zostały rozwiązane. Naucz dziecko analizować sytuację oraz możliwość wyjścia z niej. Obowiązkiem rodzica jest okazywanie dziecku wsparcia w procesie radzenia sobie z problemem.

Krok 3: Naucz dziecko myśleć realnie
Dzieci i młodzież mają tendencję do wyolbrzymiania problemów. Wydaje im się, iż dana sytuacja wygląda gorzej niż jest to w rzeczywistości. Pomóż dziecku podejść do problemu w sposób realistyczny: omów jego rzeczywisty stan, zastanówcie się nad ewentualnymi konsekwencjami, pomyślcie nad rozwiązaniami, a także porozmawiajcie o emocjach towarzyszącym dziecku i wszystkim osobom uwikłanym w dany problem. 

  • - Powtarzaj dziecku, że zawsze jest wyjście nawet z najbardziej skomplikowanej sytuacji.
  • - Nie oceniaj emocji, które towarzyszą dziecku w sytuacji stresowej.
  • - Najważniejsze są słowa wsparcia oraz gotowość do wysłuchania dziecka oraz do rozmowy.
  • - Zachęcaj dziecko do wewnętrznych przemyśleń. To co przychodzi na myśl twojemu dziecku opiera się na twoich słowach.
  • - Pamiętaj, aby mówić o dziecku życzliwie.

Krok 4: Naucz dziecko sposobów na rozładowanie stresu
Dziecko nie potrafi stawić czoła sytuacjom stresującym w sposób zdrowy. Dlatego koniecznym jest nauczenie dziecka identyfikowania i nazywania emocji. Jednymi z bardzo stresujących sytuacji w życiu dziecka są kłótnie z rodzicami, rodzeństwem, kolegami, a nawet nauczycielami. Krzyki, płacz, agresja, niezdrowy wybuch emocji – to zachowania mocno obciążające organizm. Aby zacząć je kontrolować warto nauczyć dziecko sztuki rozmawiania, mówienia o swoich emocjach, a także asertywności w stosunku do sytuacji konfliktowych. Dobrze jest również podać dziecku kilka sposobów na radzenie sobie z trudnymi odczuciami i na rozładowywanie nerwów.

Krok 5: Dawaj dziecku dobry przykład radzenia sobie ze stresem
Jesteś najważniejszym wzorem dla dziecka. Świadomie, czy też nie, dziecko koduje zachowania występujące w domu rodzinnym. To, w jaki sposób Ty radzisz sobie ze stresem będzie bazą dla zachowań dziecka. Pracuj więc nad swoim zachowaniem równowagi i harmonii. Na to nigdy nie jest za późno.

Krok 6: Prowadź zdrowy styl życia
Zdrowy styl życia ma wielki wpływ na naszą psychikę i utrzymanie organizmu w dobrej formie. Zbilansowana dieta, ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednia ilość snu stanowią podstawę do zwiększenia odporności na czynniki stresujące. Ogranicz cukier w diecie dziecka i koniecznie zapewnij mu ruch. Każda forma ruchu będzie zbawienna. Dopiero po takim wysiłku organizm może się zregenerować i właściwie funkcjonować.

               Pedagog, Maria Kupajska